tacisaglar022 tacisaglar005 tacisaglar016 tacisaglar084 tacisaglar086

Dalış Stresi ve Panik

Posted: September 17th, 2008 | Author: admin | Filed under: Sağlık, Sağlık SSS | Tags: , | No Comments »

Soru :
Böyle güzel ve bilgi verici bir sayfa hazırladığınız için size teşekkür etmek isterim. Psikoloji kısmı en çok ilgimi çeken bölümü oluşturuyor.
26 yaşında ortalama zeka seviyesinin üzerinde, sağlıklı bir bayanım. Dalış konusunda çok büyük bir isteğe sahibim ama, bilemediğim bir sebepten dolayı, içimde dalış sırasında maskemim yüzümden çıkacağı, regülatörümün ağzımdan fırlayacağı ve panik yapmam dolayısıyla tekrar takamayacağım konusunda bir korku var.
Mikronezya’da yaşıyorum ve bu benim için çok önemli bir problem oluşturuyor. 3 ayrı dalış kursuna başladım ama her defasında ilk dalış eğitiminden sonra kursu bırakmak zorunda kaldım.
Bu korkumu yenme konusunda bana yardımcı olabilecek bilgi kaynaklarına nasıl ulaşabileceğim konusunda bir öneriniz olabilir mi? Bu konuda bana verebileceğiniz bilgilere müteşekkir kalacağım.

Cevap :
Size Bachram and Egstrom tarafından yazılan ‘Stress and Performance in Diving’ (Dalışta stres ve performans) adly kitabın yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Kitap yazılalı bir süre oldu ama dalış stresi konusunda zorluklar yaşayan kişiler tarafından kullanılmaktadır.(Best Publishing Company 2355 North Steves Blvd. PO Box 30100 In Flagstaff, Ariz. 86003-0100. Fax 520 526 0370. The ISBN no: 0-941332-06-3)

Sizin korku probleminize el atan bir program oluşturulması gerekmektedir. Dalış eğitiminizin ilerlemesi adım adım snorkel maske, palet, snorkel ve BC kullanma yeteneklerinizin geliştirilmesiyle olmalıdır.Yeni bir eğitim seviyesine geçmeden önce sizi belli bir rahatlık seviyesine ulaştıracak bir gelişme sağlamanız çok önemlidir. Bir çok temel dalış eğitimleri tam anlamyyla temel e?itimlerin tamamen geliştirilmesi konusunda eksiklikler taşıyabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen scubadoc sitesini ziyaret ediniz. (http://www.scuba-doc.com )
Comments are closed.