tacisaglar086 tacisaglar044_wp1280 tacisaglar017 tacisaglar004b_1280 tacisaglar004a_1280

İlk Adım

Posted: September 17th, 2008 | Author: admin | Filed under: Dalış Bilgileri | Tags: | No Comments »

Scuba’ya İlk Adım

Sitemizin bu bölümünü sportif dalışa merak duyan, nereden başlasam diye düşünen tüm kişiler için hazırladık. Her ne kadar gün geçtikçe yaygınlaşsa da, gerek büyük şehirlerde yaşayan kişilerin yaşamın yoğun temposu içinde vakit bulamamaları, gerekse tatil yörelerinde bulunan dalış merkezlerinin tanıtımının yeterli olarak yapılamaması nedeniyle birçok kişi için dalış sadece uzaktan imrenilerek bakılan bir spor olarak kalmaktadır. Öncelikle insanların aklını kurcalayan bir takım soru ve mitlere açıklık getirmek gerektiğini düşünüyoruz.

“Kimler dalabilir?” Aslında bu sorunun cevabı çok açık, 10 yaşından büyük, nefes almayı becerebilen, sağlıklı (veya doktor raporu ile dalış yapmasına engel teşkil etmeyecek şekilde özürlü kişiler) ve dalış sporuna ilgi duyan her kişi dalış sporuyla uğraşmaya adaydır.

“Çok iyi bir yüzücü değilim, dalabilir miyim?” Tabii ki yüzmeyi yeterli düzeyde bilmek dalış sporuna başlamak için bir gerekliliktir ama dalış yapmak isteyen kimsenin mükemmel bir yüzücü olması gibi bir zorunluluk yoktur. Yüzmenin ardında yatan mantık suyun yüzeyinde kalmak ve bunu sağlamak için hareket etmek, dalış sporunun ardında yatan mantık ise suya batıp mümkün olduğunca az hareket etmek ve su üzerinde yardım almaksızın durabilmektir.

“Dalgıçlar tehlikeli gaz karışımları solurlar mı?” Sportif dalış yapan kişiler hepimizin soluduğu havayı solurlar, düşünülenin aksine soludukları ne teklikeli gaz karışımları, ne de saf oksijendir,sadece sıkıştırılmış ve nemi alınmış havadır.

“En çok kaç metreye dalınır?” Sportif dalış yapan kişiler için mutlak limit 40 metredir. Bunun anlamı her dalışta 40 metre derinliğe inilmesi değil, dalınabilecek en büyük derinliğin 40 metre olmasıdır. Yapılacak dalışlar kişilerin sertifikalarının limitleri ve dalış tecrübeleriyle bağlantılı olarak en fazla bu limit aşılmadan yapılabilir.

“Hava tüpü ne kadar dayanır?” Kullanılan hava tüpleri için bir dayanma süresi yoktur, aynı doluluktaki tüpü kimi dalgıç 45 dakikada, kimi dalgıç ise 1 saat 20 dakikada tüketebilir. Bu zamanla ve deneyimin artmasıyla edinilecek bir beceridir.

Dalış mitleri olarak da adlandırabileceğimiz bu sorulara daha yüzlercesini ekleyebiliriz, önemli olan sizin kendinizi dalışa hazır hissetmeniz ve dalış kurallarına uyduğunuz sürece sportif amaçlı dalışın sokakta yürümekten daha fazla tehlikeli olmayacağı bilinciyle artık hayallerinizde yaşattığınız bu dünya’ya ilk adımınızı atmanızdır.
Comments are closed.